Konope za volantom. ESD sa vyjadril k zákazom riadenia….

Nemecko zakazuje občanom EÚ riadenie pod vplyvom konope. Je to však legálne ?!

Cudzinci z krajín EÚ ktorých chytia na území Nemecka pod vplyvom malého množstva konope pri riadení vozidla môžu dostať zákaz riadenia v Nemecku. Európsky súdny však dvor vyhlásil, že napriek tomuto zákonu, zákazy môžu byť vydané len určitú a obmedzenú dobu.

auto cannabis zakaz

Občania EÚ, ktorí jazdia v Nemecku, dokonca aj pod vplyvom malého množstva konope môžu dostať zákaz riadenia v rámci Nemecka bezohľadu  na zákony v ich domovskej krajine – podľa výroku súdu v Luxembursku. Ak krvný test potvrdí prítomnosť omamných látok, môžu nemecké orgány uložiť zákaz jazdy, len pre obmedzenú dobu.

Jeden rakúsky občan podal žalobu proti nemeckej polície pričom tvrdil že, iba rakúske orgány môžu odobrať vodičský preukaz resp. vydať zákaz riadenia nakoľko tam bol doklad vydaný. Podľa lekárskej správy, vodič nebol zreteľne pod vplyvom drog. Avšak, krvný test potvrdil prítomnosť malého množstva konope. V Rakúsku, by nemal žiadne právne postihy, ale pravidlá v Nemecku sú prísnejšie voči tým, ktorým je zistené malé množstvo omamných látok v krvi.

Európsky súdny dvor (ESD) v Luxemburgu vyhlásil, že pravidlá môžu byť rozdielne v krajine odkiaľ vodič pochádza, ale nemecké úrady môžu uplatniť svoje zákony na vodičov na území Nemecka.  Avšak, Nemecko musí definovať jasný postup pre znovuzískanie vodičského preukazu občanom EU.

Luxemburskí sudcovia vrátili teda žalobu na súd v Sigmaringene a vyhlásili existujúce pravidlá za vhodné. To znamená že, rakúsky vodič bude musieť počkať a po roku musí absolvovať tzv. „testy na triezvosť“ ktoré potvrdia že v krvi nemá žiadne konope. Tieto testy sú nariadením nemeckého súdu pre žiadosť o vrátenie dokladov resp. zrušenie zákazu jazdenie.

ESD taktiež navrhuje aby zákaz jázd bol automaticky vymazaný po 5 rokoch bez ďalších následných priestupkov.

 

Zdroj: www.dw.de

Foto: dw.de

Preklad :MediCann Slovakia OZ

Share

One thought on “Konope za volantom. ESD sa vyjadril k zákazom riadenia….

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.