Budúcnosť hydroponického pestovania – The Green Wheel (start-up)

Green Wheel alebo ak chcete Zelené Koleso je nástupcom prototypu vynálezcov z NASA. Slúži na hydroponické pestovanie rastlín.

green wheel 1 dizajonovo prepracované zariadenie vhodné aj ako doplnok do bytu

Vráťme sa ale na začiatok 80. rokov, NASA predstavuje systém pre pestovanie rastlín v nulovej gravitácii v prostredí kozmickej lode. Hoci tento prototyp nikdy neopustil rysovacie dosky inžinierov NASA, ich systém rotujúceho prstenca so zabudovanými hydroponickými bankami kde rastliny rástli na vnútornej strane zostal živý aj keď nevyužitý. Skok dopredu pár rokov a talianska dizajnová firma DesignLibero má za to že tento nápad si zasluhuje väčšiu pozornosť a predstavili verejnosti zariadenie známe ako Green Wheel – zelené koliesko.

Pre ľudí, ktorí nevlastnia pozemky alebo nemajú možnosť pestovať si vonku, je The Green Wheel  novou možnosťou ako pestovať dostatok rastlín pre vlastnú potrebu na malom priestore v byte s tým že rastliny rotujú okolo jedného svetelného zdroja čo znižuje spotrebu energie. Rastliny sa pestujú v kokosovom substráte ako médiu ktoré je usporiadané do jednotlivých otvorov tzv. kvetníkov.

green wheel 4

Tento systém pozostáva z vonkajšieho puzdra, vloženého do vnútorného kolesa ktorý je poháňaný motorom, rotujúcim približne jednou otáčkou za hodinu. Rastliny sú vsadené do vnútorného prstenca  v zabudovaných kvetníkoch tak aby nevypadli.

V dolnej časti zariadenia je vodná nádrž, do ktorej sa ponárajú rastliny počas otáčania. Osvetlenie s plným spektrom potrebným pre rast a kvitnutie zabezpečuje LED trubica umiestnené v strede.

Parametre, ako je intenzita alebo farebná teplota svetla sa dajú nadstavovať a ovládať bezdrôtovo prostredníctvom aplikácie smartphone / tablet, ktorá tiež upozorní užívateľa v prípade poruchy alebo  nedostatku hladiny vody.

green wheel 3  green wheel 5

Možno si poviete že je to blbosť, takže aký to má vlastne význam ?

Po prvé, pre ľudí, ako sú obyvatelia bytoviek a panelákov to umožňuje pestovať relatívne väčší počet rastlín na malom priestore, pre svoje rozmery je vhodný do každého priestoru aj ako vhodný dizajnový doplnok. Navyše v prípade uloženia do otvoreného priestoru zariadenie slúži ako ako decentné osvetlenie priestoru. Beh motora je hladký a tichý, úroveň hlasitosti je približne ako pri okysličovaní akvária.

Aj keď podobné koncepty sú v poslednej dobe veľmi hojné, vedúci dizajnér DesignLibero pán Libero Rutil nám povedal, že jeho firma sa chce venovať rozvoju tohto konkrétneho produktu najmä komerčne pre čo najviac bežných pestovateľov. V súčasnosti spoločnosť hľadá vhodného investora na rozbeh tohto projektu.

V prípade záujmu viac info na: Design Liber

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.