Aké je to byť, mladý, chorý a liečiť sa s konope ?

Obávaná diagnóza rakoviny je katastrofálna pre kohokoľvek, ale pre mladých ľudí – ktorí majú ešte celý život pred sebou – sú takéto správy sprevádzané ešte väčším šokom.

Hneď ako liečba začne, vedľajšie účinky naštartujú rýchlo nevoľnosť, bolesť, úbytok hmotnosti, únavu a nespavosť prevládajú nad každodennou rutinou. Onkológovia a lekári sa pokúšajú udržať vedľajšie príznaky na uzde pomocou tradičných receptov, ale mládež a ich rodiny sa začínajú pýtať, či je možné a ako je efektívne užívať na zníženie účinkov liečby kanabinoidy?

Beniamin Gavris sa narodil a v súčasnosti žije v rumunskej Oradei. Už v  8 rokoch diagnostikovali Beniaminovi Hodgkinov lymfóm, ale až potom, čo bol nesprávne liečený na to, čo lekári považovali za tuberkulózny zápal pľúc. „Po správnej diagnóze som začal liečbu chemoterapiou a rádioterapiou. Mal som väčšinu vedľajších účinkov liečby, pretože som mal trinásť relapsov – teda nevoľnosť, závrat, niekoľko infekcií, neuropatia, aplázia a vypadávanie vlasov. Ako si viete predstaviť, stratil som chuť do života a cítil som depresiu. “

V mladosti ako mladý dospievajúci človek Beniamin fajčil konope na rekreačné účely. Po rozsiahlom výskume sa rozhodol vyskúšať CBD a THC na lekárske účely.

Tetrahydrokanabinol (THC) je psychoaktívna zlúčenina v konope, o ktorej je známe, že zmierňuje miernu až stredne silnú bolesť, reguluje nevoľnosť, stimuluje chuť do jedla a zmierňuje nespavosť prienikom do mozgu. V súčasnosti je THC aj na Slovensku ilegálne aj na liečebné užívanie, ale jeho príbuzný – kanabidiol (CBD) sa môže užívať aj keď oficiálne nie na liečebné účely.

„Keď som počul o lekárskom konope iba dobré veci, rozhodol som sa to vyskúšať v nádeji, že to pomôže aj mne.“ Od rodiny som mal všetku podporu, aby som užíval produkty z kanabisu, ale môj lekár  to neodporúčal a povedal, že jeho liečba je založená na exaktnej vede. “

Postupne Beniamin zistil, že konope zlepšil jeho náladu, zvýšilo chuť do jedla (počas liečby som dokonca pribral na váhe) a cez noc som mohol dobre spať, aby som sa ráno cítil oddýchnutý.“

Nicole, ktorá má v súčasnosti 26 rokov, diagnostikovali rakovinu, keď mala 11 rokov. „Veľmi som bojoval s nevoľnosťou a bolesťou.“ V 15 rokoch jej lekár v USA predstavil THC, psychoaktívny kanabinoid. Po použití THC Nicola hovorí: „Fungovalo to lepšie a dokázala som viac.“ Popísala bolesť ako stále prítomnú, ale „ľahšie sa dá vydržať“. Keď sa presťahovala do Nemecka, bolo pre ňu ťažké získať od lekárov predpis na THC, ale nakoniec tak urobila a na zvládnutie svojich príznakov pokračovala v užívaní THC.

Jamesovi, ktorému tiež diagnostikovali rakovinu vo Veľkej Británii, neponúkli kanabinoidy pre bolesť spojenú s liečbou rakoviny. Namiesto toho mu boli ponúknuté silné lieky proti bolesti. „Je to, akoby ste neboli v miestnosti,“ hovorí. „Lieky proti bolesti na lekárskej úrovni majú strašné vedľajšie účinky . “ Raz som spal sedem dní v kuse. “ Bol by radšej, keby mal možnosť prežiť svoj život po celú dobu liečby namiesto toho, aby užíval lieky proti bolesti a bol viac mimo realitu ako keby užíval kanabis.  

Odborníci a lekári váhajú s predpisovaním kanabinoidov s odvolaním sa na nedostatok vedeckých dôkazov o ich použití.

Aj keď je zrejmé, že nikto nechce nechať dieťa zbytočne trpieť následkami bolesti a nevoľnosti pri liečbe rakoviny, existujú oprávnené obavy z interakcií, ktoré môžu mať kanabinoidy s inými liekmi. Kanabinoidy sa metabolizujú v pečeni spolu s ďalšími užívanými liekmi. Odborníci sa obávajú, čo sa stane, keď sa pečeňové enzýmy pokúsia metabolizovať lieky aj kanabinoidy, pretože v podstate navzájom konkurujú.

Napriek chýbajúcemu výskumu mnoho rodičov má záujem alebo už užíva konope na príznaky liečby rôznych ochorení u detí. Aj na Slovensku máme skúsenosti s touto formou liečby u detí alebo seniorov.

Pre viac info o možnostiach komplexnej liečby píšte na: [email protected]

Zdroj: www.leafie.co.uk

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.