10 liekov napodobňujúcich liečivú silu KONOPE

Ako dôsledok toho, že KONOPE JE LIEK, vyvinulo niekoľko farmaceutických firiem lieky, ktoré buď obsahujú alebo majú podobné chemické látky, ako kanabinoidy nájdené v rastlinách konope. Niektorí výskumníci využili svoje znalosti o tom, ako mozog spracováva kanabinoidy a vyvinuli lieky, ktoré vznikajú v laboratóriách ale fungujú „rovnako“ ako liečebné konope. My sa držíme názoru ktorý prezentoval aj odborník na liečebné konope Dr. Lumír Hanuš – že žiadne syntetické ani inak upravované kanabinoidy nie sú a nebudú nikdy účinnejšie ako prírodné kanabinoidy obsiahnuté v konope.

Zoznam týchto liekov na báze konope, je uvedený nižšie s ich menami, obchodných názvov, výrobcov, vlastností súvisiacich s konope. Informácie o užívaní sú len informačné !

 

  1. Sativex

Výrobca: GW Pharmaceuticals (GWPH na NASDAQ)

Sativex ústny spray

Info: http://medicann.sk/liek-sativex-synteticke-kanabinoidy-pre-slovenskych-pacientov/

Sativexpack

Vlastnosti súvisiace s konope: Ústny sprej, ktorého chemická zlúčenina je odvodená z prírodných extraktov z rastliny konope. Sativex obsahuje dva kanabinoidy: THC (delta-9-tetrahydrokanabinol) a CBD (Cannabidiol)

Navrhované lekárske použitie: Liečba neuropatickej bolesti a kŕče u pacientov s roztrúsenou sklerózou (MS); Analgetikum – liečba u dospelých pacientov s pokročilou rakovinou, ktorí trpia stredne ťažkou až ťažkou bolesťou

Stav schválenia: Schválené vo Veľkej Británii 21. júna 2010, ako prvý konopný liek na predpis na svete. Licenciu na výrobu má spoločnosť Bayer vo Veľkej Británii a ALMIRALL v Európe. Schválené na liečbu spasticity spôsobené roztrúsenou sklerózou v Španielsku (28. júla 2010), Kanada (31. augusta 2010), Česká republika (15. apríla 2011), v Dánsku (8. júna 2011), Nemecko (4. júla 2011 ), Švédsko (22 decembra 2011), Rakúsko (07.2.2012), Taliansko (máj 7, 2013), a vo Švajčiarsku (27 novembra 2013). Tiež schválila vo Fínsku, Izraeli, Nórsku a Poľsku. Informácia o možnostiach dostupnosti tohto lieku na Slovensku – www.medicann.sk

Lieky, ktoré obsahujú syntetické verzie chemikálií prirodzene nachádzajúcich sa v konope

  1. Dronabinol / Marinol

Výrobca: UNIMED Pharmaceuticals, dcérska spoločnosť Solvay Pharmaceuticals

Vlastnosti súvisiace s konope:  Syntetické THC

marinol

Navrhované lekárske použitie: Liečba nevoľnosti a vracania u pacientov v liečbe rakoviny; stimulant chuti do jedla u pacientov s AIDS; analgetikum zmierňujúce neuropatickú bolesť u pacientov s roztrúsenou sklerózou.

Stav schválenia: FDA schválila v USA doplnenia, ktoré povoľujú tento liek pre stimuláciu chuti do jedla (1992) a pre nevoľnosť (1985); zároveň bol zaradený do Skupiny 3 kontrolovaných liečív s účinnosťou od 2. júla 1999. Schválené v Dánsku pre liečbu sklerózy multiplex (Sep. 2003).

Schválené v Kanade pre liečbu AIDS, anorexie (apríl 2000) a pre nevoľnosti a zvracanie spojené s chemoterapiou rakoviny (1988).

Lieky, ktoré obsahujú chemické látky podobné tým v konope, ale neboli nájdené v konope.

  1. Nabilon / Cesamet

Výrobca: Valeant Pharmaceuticals International (VRX na NASDAQ)

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetické kanabinoidy podobné THC.

Navrhované lekárske použitie: Liečba nevoľnosti a vracania u pacientov podstupujúcich liečbu chemoterapiou.

Stav schválenia: Pôvodne schválený FDA pre použitie v USA v roku 1985, ale stiahnutý z trhu, kým nebol opäť schválený FDA 15. mája 2006, a je k dispozícii v lekárňach v USA od 17. augusta 2006 tiež schválený vo Veľkej Británii a Austrálii (1982), Kanade (1981), a Mexiku (2007).

Dňa 15. mája 2006, FDA schválila bezpečnostnú revíziu označovania lieku Nabilon (Cesamet 1 mg kapsuly) a nariadila vyznačovať varovania a bezpečnostné opatrenia týkajúce sa jeho použitia, ako aj vedľajšie účinky ktoré ovplyvňujú duševný stav pacienta. Dňa 22. februára 2007, Valeant oznámila predloženie novej aplikácie testovania lieku Cesamet na liečbu chemoterapiou indukovanej neuropatickej bolesti.

  1. Dexanabinol

Výrobca: Solvay Pharmaceuticals (Abbott Laboratories získala licenciu v roku 2010; ABT na NASDAQ)

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetický non-psychotropný kanabinoid , ktorý blokuje receptory NMDA, a COX-2 cytokínov a chemokiny.

Navrhované lekárske použitie: Neuroprotektívne (chráni mozog pred poškodením) pre použitie po operácii srdca; zlepšuje pamäť a ďalšie funkcie na vysokej úrovni po poranení mozgu (TBI); možné budúce použitie ako liek proti rakovine ?! 😉

Stav schválenia: Nebol schválený pre použitie k 11. novembru 2013.

Klinická štúdia fázy III zahŕňajúca 846 pacientov bola dokončená v decembri 2004. Pharmos vyhlásil,  že sa nepodarilo preukázať štatisticky významné zlepšenie v neskorej fáze klinického testovania. Fáza I na testovanie pre liečbu rakoviny mozgu začala v septembri 2012. Výsledky neboli zverejnené.

  1. CT-3 (kyselina ajulemicová)

Výrobca: Indevus Pharmaceuticals (IDEV na NASDAQ)

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetická silnejšia náhrada THC metabolitu kyseliny THC-11

Navrhované lekárske použitie: Liečba spasticity a neuropatickej bolesti u pacientov s MS.  protizápalové vlastnosti, môže pomôcť zmierniť bolesť z artritídy.

Stav schválenia: Nie je schválený pre lekárske použitie.

Dokončené klinické štúdie fáza I od júla 2002.

Štúdie fázy II sa začali v máji 2002 v Nemecku, testujú sa analgetické vlastnosti u pacientov s neuropatickou bolesťou.

  1. Cannabinor (predtým PRS-211375)

Výrobca: Pharmos (PARS na NASDAQ)

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetická chemická látka, ktorá sa špecificky viaže v mozgu na  sekundárne kanabinoidné receptory (CB2).

Navrhované lekárske použitie: Protizápalové. Liečba chronickej bolesti s dôrazom na neuropatickú  bolesť (nervy); pomoc pri ovládaní močového mechúra.

Stav schválenia: Nie je schválený na použitie mimo laboratórneho výskumu.

Pharmos vyhlásil, že vo fáze 2a experimentálne vyvolanej bolesti, cannabinor nesplnil primárny cieľ a to zníženie kapsaicínom vyvolanej bolesti, ale liečivo bolo zistené, že je bezpečné.

  1. HU 308

Výrobca: Pharmos (licencované od Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme)

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetická chemická látka, ktorá sa špecificky viaže v mozgu na kanabinoidný receptor (CB2).

Navrhované lekárske použitie: Liečba hypertenzie

Stav schválenia: Nie je schválený na použitie mimo laboratórny výskum. Preukázal účinnosť v predklinických laboratórnych štúdiách.

 

  1. HU 331

Výrobca: Cayman Chemical

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetická chemická zlúčenina účinkujúca na repceptroy CB1 a CB2.

Navrhované lekárske použitie: Liečba porúch pamäte, liečba úbytku telesnej hmotnosti, zlepšenie chuti do jedla, neurodegeneratívne ochorenia, analgézia a zápaly.

Stav schválenia: Nie je schválený na použitie mimo laboratórneho výskumu. Preukázal účinnosť v predklinických laboratórnych štúdiách boli dokončené predklinické toxikologické štúdie.

Podľa Cayman Chemical, aktuálne neprebiehajú žiadne štúdie, aj keď HU 331 je k dispozícii pre nákup zo strany výskumných inštitúcií.

Lieky, ktoré nefungujú ako konope, ale pôsobia na rovnaké mozgové časti

  1. Rimonabant / Acomplia

Výrobca: Sanofi-Aventis (SNY na NASDAQ)

acomplia

Vlastnosti súvisiace s konope: Syntetická chemická látka, ktorá blokuje endokanabinoidy prijímané z mozgu čím potláča chuť do jedla.

Navrhované lekárske použitie: Proti obezite (redukuje chuť do jedla)

Stav schválenia: Nie je schválený pre použitie. Vo februári roku 2006, FDA vydala „písomné schválenie“ pre liek Acomplia ako liek na chudnutie. Na úplné schválenie je potrebné sa zaoberať problémami ktoré neboli oficiálne zverejnené. V Spojených štátoch je predaj zastavený potom, čo boli preukázané vedľajšie účinky spájané so samovražednými sklonmi.

Liek bol schválený v júni 2006 pre použitie v Európe a pre trhy v EÚ, schválenie bolo následne zrušené Európskou agentúrou pre lieky dňa 16. januára 2006 kvôli možným psychiatrickým vedľajším  účinkom.  Sanofi-Aventis neskôr stiahol výrobok z trhu !

  1. Taranabant / MK-0364

Výrobca: Merck (MRK na NASDAQ)

Vlastnosti súvisiace s konope: Pôsobí ako blokátor kanabinoidných receptorov v mozgu čím potláča chuť do jedla.

Navrhované lekárske použitie: Ako liek proti obezite.

Stav schválenia: Nie je schválený pre použitie. V októbri 2008, Merck oznámil, že vedľajšie účinky lieku Taranabant vrátane depresie a úzkosti, sa zvyšujú pri vyšších dávkach lieku, a preto sa -spoločnosť rozhodla zastaviť vývoj.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Aj tu môžete vidieť že farmaceutické spoločnosti sa všemožne snažia vymyslieť liek z konope, ktorý by bol tak účinný ako samotné konope. Ako hovorí Dr. Lumír Hanuš, popredný odborník na výskum liečebného konope z Hebrejskej univerzity žiadne chemické ani iné náhrady nemôžu nahradiť komplex kanabinoidov v samotnej rastline a ich vzájomnú syntézu.

Tieto informácie vám poskytujeme najmä preto aby ste videli že výskum farmaceutických spoločností v tomto smere je obrovský pretože cítia veľký ekonomický potenciál, ich záujmom nie je ľudí skutočne liečiť, pretože inak by presadzovali liečbu samotným konope tak aby tí ktorí vedia a chcú si mohli takéto konope pestovať SAMI PRE SEBA !

ÚSMEV LIEČI – KONOPE LIEČI

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.